Post Reply 
 
Thread Rating:
  • 1 Votes - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Evoque Romania
alfa 147
 

Posts: 55
Joined: Nov 2011
Location: Bucharest/Buzau
Post: #11
Re: Evoque Romania

Desigur, am remarcat din prima lipsa configuratorului pe siteul oficial, fapt care denota o oarece lipsa de interes din partea importatorului. Nu stiu daca nu cumva ai de asteptat mai mult pentru o livrare in Franta sa zicem, acolo banuiesc ca este cererea mai mare etc. Insa daca termenul de livrare si pretul te multumesc, go ahead, ia-ti masina de afara, garantia e valabila si la noi.

Sent from my Acer Iconia A100 using Tapatalk

Fuji White 5 doors PRESTIGE TD4 automatic transmission, 20 inch alloy sport&style 6, Tan/Ivory/Espresso interior, pack DYNAMIC&PRESTIGE Tech with Rear Cam, privacy glass, order date 24.11.2011, delivery date 24.04.2012
18-01-2012 07:20pm
Find all posts by this user Quote this message in a reply
vLD
 

Posts: 18
Joined: Jan 2012
Location: R0
Post: #12
RE: Evoque Romania

Inca nu sunt foarte sigur de calea pe care o voi alege. Asi opta si pentru un alt dealer decat cel local.
Nu mi-a oferit nici un plus de informatie fata de ce ma documentasem pe net.
Grabit inca nu sunt pentru ca astept sa vand actuala masina si apoi voi face demersurile.

Eram curios la un cost de intretinere, revizie etc... si aici sunt in dubii intre benzina sau diesel.
Pe mai multe site-uri straine marca LR este blamata ca inca nu s-a dovedit fiabila cu modelele precedente.
18-01-2012 07:28pm
Find all posts by this user Quote this message in a reply
SELECT
 

Posts: 44
Joined: Jan 2012
Location: bucuresti
Post: #13
RE: Evoque Romania

NICI EU NU AM AVUT VREODATA LR ,DAR PUR SI SIMPLU ,CAND AM FOST LA TARG SA VAD NOUL B SI ML, MASINA ASTA MA DAT PE SPATE
SI INCA CEVA,NU CRED CA DUPA CE CONFIGUREZI IN FRANTA IESI MAI IEFTIN,EU AM INCERCAT CE AM COMANDAT AICI SI MI-A IESIT MAI SCUMP
pe benzina ? 4x4 cu motor de 1.8T SI MULT MAI USOARA DECAT EVOQU AJUNGEA SA CONSUME IN ORAS IARNA SI PESTE 15L/100KM , VORBESC DE OCTAVIA ,EVOQUL ARE 1,7T CU 4X4 PERMANENT IAR EI ZIC CA CONSUMA 12L IN ORAS,EU DAU SEMNATURA CA IA CEL PUTIN 15L,ASTA DIN EXPERIENTA
(16-01-2012 09:49pm)alfa 147 Wrote:  Brit motor Pitesti. Am auzit de persoane care au comandat de acum un an - ianuarie 2011- masina, si o vor primi se pare dupa mine. Dar comanda lor nu a fost facuta in tara.
In alta ordine de idei, si eu am termen de livrare martie, aproximativ, dar data limita din contract este 24 aprilie 2012. Presimt insa ca va fi depasita

Sent from my A100 using Tapatalk

AM VORBIT DIN NOU CU TIPA DE LA ATT SI I-AM SPUS DE CE SE VORBESTE PE FORUM ,SA MAI INMUIAT DAR A ZIS CA NU ARE NICI UN SEMNAL CA AR FI VREO PROBLEMA,PANA IN ACEST MOMENT,CU LIVRARILE
A LIVRAT CHIAR SAPTAMANA TRECUTA SI A SPUS CA LA FEL, NU AU APARUT INFORMATII SI PAC IAU TRIMIS DATA DE LIVRARE,ASA CA TRAIM CU SPERANTA CA TOTUL VA FI BINE

--------------------------------------------------------------------------------
DYNAMIC SD4 Manual , Firenze Red , SPORT STIL 7, VERVE/EBONY , Privacy Glass , Tech Pack 2
(This post was last modified: 18-01-2012 08:30pm by SELECT.)
18-01-2012 07:53pm
Find all posts by this user Quote this message in a reply
alfa 147
 

Posts: 55
Joined: Nov 2011
Location: Bucharest/Buzau
Post: #14
RE: Evoque Romania

Motorul pe care l-am comandat eu este 2.2 diesel, 150 cp, de provenienta ford, in care am incredere in privinta fiabilitatii, spre deosebire de situatia in care motorul ar fi fost construit de Land Rover. Intr-adevar masa masinii este mai mare decat cea a lui Ford Mondeo, dar per total nu cred ca se va ajunge la un consum de 15% urban, pe care BTW il realizez zilnic de 3 ani de zile cu masina mea 3.0 diesel automat, in Bucuresti.
In ceea ce priveste data de livrare, am tot citit pe aici pe forum ca ar exista probleme datorita numarului mare de comenzi, nu am inventat eu aceasta problema. De faza cu data livrarii de peste 1 an de la plata avansului, am auzit dupa ce am plasat comanda, ca i s-ar fi intamplat unei cunostinte, deci...

Fuji White 5 doors PRESTIGE TD4 automatic transmission, 20 inch alloy sport&style 6, Tan/Ivory/Espresso interior, pack DYNAMIC&PRESTIGE Tech with Rear Cam, privacy glass, order date 24.11.2011, delivery date 24.04.2012
18-01-2012 08:38pm
Find all posts by this user Quote this message in a reply
vLD
 

Posts: 18
Joined: Jan 2012
Location: R0
Post: #15
RE: Evoque Romania

(18-01-2012 07:53pm)SELECT Wrote:  NICI EU NU AM AVUT VREODATA LR ,DAR PUR SI SIMPLU ,CAND AM FOST LA TARG SA VAD NOUL B SI ML, MASINA ASTA MA DAT PE SPATE
SI INCA CEVA,NU CRED CA DUPA CE CONFIGUREZI IN FRANTA IESI MAI IEFTIN,EU AM INCERCAT CE AM COMANDAT AICI SI MI-A IESIT MAI SCUMP
pe benzina ? 4x4 cu motor de 1.8T SI MULT MAI USOARA DECAT EVOQU AJUNGEA SA CONSUME IN ORAS IARNA SI PESTE 15L/100KM , VORBESC DE OCTAVIA ,EVOQUL ARE 1,7T CU 4X4 PERMANENT IAR EI ZIC CA CONSUMA 12L IN ORAS,EU DAU SEMNATURA CA IA CEL PUTIN 15L,ASTA DIN EXPERIENTA

La configuratorul francez mi-a iesit pentru o configuratie TD4 un pret mai mic cu aproape 2000 de euro. Probabil sa nu fi primit eu preturile corecte de la dealer. Voi reface configuratia. Initial optam pentru un TD4 , dar vroiam si evacuarea dubla, care tot pe forum am vazut ca nu este pentru aceasta motorizare. Tot de aici am citit despre gurile de aerisire din spate care nu le mai vad rostul.
Cat despre consum, cei care si-au postat consumul au in jur de 11-12 dar nu am intalnit nici unul care sa spuna ca mergea numai in oras, ci doar distante combinate mai mult exterior.

(18-01-2012 08:38pm)alfa 147 Wrote:  Motorul pe care l-am comandat eu este 2.2 diesel, 150 cp, de provenienta ford, in care am incredere in privinta fiabilitatii, spre deosebire de situatia in care motorul ar fi fost construit de Land Rover. Intr-adevar masa masinii este mai mare decat cea a lui Ford Mondeo, dar per total nu cred ca se va ajunge la un consum de 15% urban, pe care BTW il realizez zilnic de 3 ani de zile cu masina mea 3.0 diesel automat, in Bucuresti.

Nu cred sa se ajunga asa mare cu acest motor. Multi la alegerea motorului erau intrebati daca circula mai mult in oras sau in afara orasului. Ati considerat acest lucru un criteriu cand ati ales ?!

Multumesc
18-01-2012 10:18pm
Find all posts by this user Quote this message in a reply
alfa 147
 

Posts: 55
Joined: Nov 2011
Location: Bucharest/Buzau
Post: #16
Re: Evoque Romania

Proportia este de 50-50 oras si afara, am preferat cutie automata si pachetul cu navigatie, in detrimentul cailor putere in plus, cai ce pot fi adaugati usor prin resoftare. Este drept ca si aspectul financiar a contat, astfel ca am facut o configuratie echilibrata, dar sper eu satisfacatoare.
Chestia cu tevile de evacuare nu am stiut-o, spre rusinea mea, dealerul a omis sa mi-o spuna, iar pe acest forum am intrat dupa lansarea comenzii. Oricum este un amanunt care sper sa nu fie foarte deranjant.


Postat de pe Acer Iconia A100

Fuji White 5 doors PRESTIGE TD4 automatic transmission, 20 inch alloy sport&style 6, Tan/Ivory/Espresso interior, pack DYNAMIC&PRESTIGE Tech with Rear Cam, privacy glass, order date 24.11.2011, delivery date 24.04.2012
18-01-2012 11:00pm
Find all posts by this user Quote this message in a reply
vLD
 

Posts: 18
Joined: Jan 2012
Location: R0
Post: #17
RE: Evoque Romania

Da, pai nici la mine nu se stia despre acest aspect. Dar am inteles ca de ex la pachetul Dynamic ai doua evacuari (de inox) dar numai una va scoate gazele (probabil cea de pe stanga), nu stiu la Prestige.
Spre cutie automata inclin si eu, cat despre navigatie nu sunt convins inca.

Mai exact pe langa un pachet Dynamic eu alesesem ca optionale :
- vopsea metalizata (660)
- antifurt roti (550)
- pachet iarna (700)
- senzori parcare fata (350)
- camera video spate (360)

Ar mai fi urmatoarele optionale care, normal, din pricina banilor , nu stiu daca sa optez pt ele :
- roata rezerva otel 18 (am inteles ca cea normala are dimensiune de 17) (130)
- geamuri Privacy (360)
- faruri Xenon adaptive (350)
- haion actionat electric (550)
- presiune roti (560) - mi se pare enorm cand ma gandesc ca la masina actuala au venit standard
- venitlatie spate (105) - cum am spus si mai sus, atat timp cat baga numai aer rece nu o mai consider asa necesara
- bare protbagaj (170) - aici nu m-a lamurit nimeni daca voi primi o plasa in interior sau trebuie sa cumpar aceste bare

In mare cam acestea ar fi, dar bineinteles inca sunt flexibil si deschis la sugestii. O zi buna
19-01-2012 09:27am
Find all posts by this user Quote this message in a reply
SELECT
 

Posts: 44
Joined: Jan 2012
Location: bucuresti
Post: #18
RE: Evoque Romania

CRED CA ATI INTELES GRESIT.EU EM VORBIT DESPRE MOTORUL DE 2L BENZINA DE LA EVOQUE( SI4)CARE ESTE DAT DE PRODUCATOR CU 12% DAR EU AM ZIS CA SIGUR DE DUCE IN 15%
REFERITOR LA MOTORUL DIESEL DE 150CP (eD4) ACESTA E CEL MAI ECONOMIC ,ESTE DAT CU CONSUM DE 4.9% DACA AI SI START/ STOP PE EL ,SI CRED CA PENTRU TRACTIUNE DOAR PE FATA
REFERITOR LA FOLOSIREA NUMAI IN ORAS,AI FI SURPRINS,90% DIN TIMP MERG CU EA IN ORASSAU PE LANGA ,CEACE IN BUCURESTI E CAM ACELASI LUCRU
gurile de aerisire in spate se refera la gurile pentru earul conditionat pentru cei care stau in spate
tevile de esapament ,eu stiu ca evacueaza amandoua ,ca la tuareg,toba este tranvesala cu doua evacuari stanga /dreapta
(19-01-2012 09:27am)vLD Wrote:  Da, pai nici la mine nu se stia despre acest aspect. Dar am inteles ca de ex la pachetul Dynamic ai doua evacuari (de inox) dar numai una va scoate gazele (probabil cea de pe stanga), nu stiu la Prestige.
Spre cutie automata inclin si eu, cat despre navigatie nu sunt convins inca.

Mai exact pe langa un pachet Dynamic eu alesesem ca optionale :
- vopsea metalizata (660)
- antifurt roti (550)
- pachet iarna (700)
- senzori parcare fata (350)
- camera video spate (360)

Ar mai fi urmatoarele optionale care, normal, din pricina banilor , nu stiu daca sa optez pt ele :
- roata rezerva otel 18 (am inteles ca cea normala are dimensiune de 17) (130)
- geamuri Privacy (360)
- faruri Xenon adaptive (350)
- haion actionat electric (550)
- presiune roti (560) - mi se pare enorm cand ma gandesc ca la masina actuala au venit standard
- venitlatie spate (105) - cum am spus si mai sus, atat timp cat baga numai aer rece nu o mai consider asa necesara
- bare protbagaj (170) - aici nu m-a lamurit nimeni daca voi primi o plasa in interior sau trebuie sa cumpar aceste bare

In mare cam acestea ar fi, dar bineinteles inca sunt flexibil si deschis la sugestii. O zi buna

multe din optiuni la ai la pachet in romania si sunt mai ieftine,iar eu stiu ca antifurtul la roti e doar 50 euro,o am si eu
si inca ceva,cutiile automate inseamna consum cu 2l/%in plus

am sa incerc sa afisez oferta pe care am facut eu comanda

--------------------------------------------------------------------------------
DYNAMIC SD4 Manual , Firenze Red , SPORT STIL 7, VERVE/EBONY , Privacy Glass , Tech Pack 2
(This post was last modified: 19-01-2012 09:51am by SELECT.)
19-01-2012 09:29am
Find all posts by this user Quote this message in a reply
vLD
 

Posts: 18
Joined: Jan 2012
Location: R0
Post: #19
RE: Evoque Romania

Greseala mea..50 EUR pt antifurt, am pus un 5 in plus.Scuze
Da pai te aprobam pentru motorul pe benzina ca va depasi...eu spuneam din ce posturi am mai citit ca la benzina variaza in jurul valorii de 12 , dar din nou un condus mai mult prin afara oraselor englezesti (cazul lor)
ED4 intr-adevar doar tractiune fata...nu stiu daca s-ar merita.
Cu mersul des prin oras va trebui din cand in cand sa se faca o regenerare la filtrul acela FAP (la diesel doar), la masina actuala mai fac din cand in cand pentru a nu se infunda si a da in alte probleme.
____
Aer conditionat in spate..dar circula doar aer rece, cel cald am citit ca vine de sub scaunele din fata.
Evacueaza amandoua pt SI4, Sd4 dar pt TD4 care din standard are doar o singura evacuare pachetul dynamic ii va aduce doar aspectul de doua evacuari.
____
Te rog daca poti posta oferta , sau ce fel de pachete ti-a oferit dealer-ul sa vad daca le pot combina.

Automata nu am mai avut..e chiar asa mare diferenta de 2l ?!

Numai bine.
19-01-2012 05:38pm
Find all posts by this user Quote this message in a reply
SELECT
 

Posts: 44
Joined: Jan 2012
Location: bucuresti
Post: #20
RE: Evoque Romania

DA ,LA CUTIE AUTOMATA CU SIGURANTA , CHIAR SI DEALERU A RECUNOSCUT

PENTRU OFERTA , NU AM REUSIT SA O POSTEZ , PROBABIL NU MA PRICEP ASA BINE LA CHESTII DE ASTEA , DAR DACA IMISCRII UN eMAIL ,ITI TRIMIT CU MARE PLACERE

--------------------------------------------------------------------------------
DYNAMIC SD4 Manual , Firenze Red , SPORT STIL 7, VERVE/EBONY , Privacy Glass , Tech Pack 2
19-01-2012 05:57pm
Find all posts by this user Quote this message in a reply
Post Reply 


Forum Jump:


User(s) browsing this thread: 1 Guest(s)
babyRR is an independent web site and not affiliated with Land Rover