Post Reply 
 
Thread Rating:
  • 1 Votes - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Evoque Romania
TudorTofan
 

Posts: 12
Joined: Nov 2013
Location: Romania
Post: #181
RE: Evoque Romania

Multumesc frumos! Acelasi lucru ti'l doresc si tie!
Masina a fost achizitionata de la BCR Leasing, a fost recuperata. Pe 15 noiembrie a intrat in posesia mea, la 9100 de km si tocmai ce a trecut zilele acestea de 15000 de km. Primul lucru dupa ce am cumparat'o a fost sa ii iau un set de jante de iarna pe 17'' Borbet + cauciucuri Hankook (un raport calitate/pret foarte bun). Masina este Prestige, 150 CP, automata + senzori fata, privacy glass si scaune incalzite. Nu pot sa inteleg de ce fosta proprietara nu a bifat tot pachetul de iarna pentru 400 de euro in plus, dar asta e viata, trecem peste Very Happy
Ca si nemultumiri, cam aceleasi sunt si din partea mea, turbo-lag si stabilitatea in viraje. Fiind primul SUV, poate cer eu prea mult, dar gandeste'te ca eu vin de pe un VW Scirocco unde beneficiam de aceste lucruri din plin. Inca duc dorul sentimentului de kart din Scirocco Very Happy De asemenea, ma mai deranjeaza computerul de bord si al sau Trip cam dubios, plus faptul ca nu am portbagaj electric si ma murdaresc de fiecare data cand umblu la el. In caz ca mai ai drum prin Bucuresti, lasa'mi un mesaj aici cu cateva zile inainte si poate ne vedem sa schimbam impresii.
P.S.: Eu sunt si pe VW forum, tudy_cnu e id'ul meu, si inca sunt un membru "valid" avand in vedere ca Scirocco a ramas in familie. Nu sunt chiar atat de activ incat sa particip si la intalniri, dar citesc forumul in fiecare zi si incerc sa contribui si eu atunci cand chiar am ceva relevant de spus.

Numai bine!
20-01-2014 02:49pm
Find all posts by this user Quote this message in a reply
Green
 

Posts: 22
Joined: Dec 2012
Location: Romania
Post: #182
RE: Evoque Romania

In sfarsit un coleg ce nu sta toata ziua la volanul Evoque-ului si mai are timp de scris Wink Smile !!! Ma bucur Tudor de raspuns, multumesc...
Un Evoque in echiparea Prestige arata intr-un mare fel Smile ! Felicitari inca o data pentru bijuterie Smile...
Era bun tot pachetul de iarna, dar poate fosta proprietara l-a luat de pe stoc asa configurat! De ce naiba o fi dat frumusetea asta de masina inapoi ? Oi fi subiectiv, dar e cea mai frumoasa masina din lume...cand am vazut-o prima data in toamna lui 2011 intr-un mall in Budapesta am ramas ca la dentist....iar cand i-am vazut pretul uluirea mi-a sporit pe masura Laughing ! Eh, pana la urma a fost sa se implineasca dorinta Smile.....
Eram croit pana acum un an pe Golf 7 sau Tiguan 2 (ce apare in 2014), dar dupa un drive-test cu Evo am zis "la revedere" VW Laughing !!! Nu ca nu-mi mai place VW, am Golful 5 si-s f. multumit de el, dar cum este desenata masina asta pare din alta galaxie Smile.....
Deci si tu i-ai dat aceleasi bile negre Evoque-ului! Ma gandeam ca poate mi se pare mie, fiind tot la primul SUV!
Meditam acum, partea cu stabilitatea trebuie sa-ti fi sarit in ochi mai abitir decat mie, tu conducand un Scirocco! Tudore, da' n-ai deloc gusturi proaste la masini Very HappyThumbs Up ....
Nu stiu alea cu suspensie adaptiva daca-s mai tepene pe modul "sport" in viraje...
Pe VW forum n-am mai scris de multisor, cam de-un an, de cand am inceput sa "sap" dupa Evoque. Imi pare rau ca nu-i aici animatia de pe acel forum, iar de capitolul intalniri intre forumisti nici nu mai zic, nici nu s-a pomenit asa ceva! Ce-i drept, nici nu suntem foarte multi...
M-as bucura sa ne intalnim sa schimbam impresii despre jucariile noastre, dar mai degraba daca ai tu vreodata drum prin Constanta, ca in Bucuresti nu prea ajung...
Pana una-alta mai schimbam impresii aici pe forum.
Imi pare rau ca n-am bifat si eu portbagajul electric, dar optionalele la masina asta sunt scumpe de zici ca-s facute din aur Very Happy, depaseam bugetul alocat; un keyless entry mai era bun, dar si ala costa destul, si m-am lasat pagubas! Am tinut neaparat la camera video de marsarier, avand in vedere luneta minuscula.
Am mai pus pe ea pachetele P4+P5, in general sunt multumit de dotari.
Toate cele bune si drumuri fara probleme...
20-01-2014 08:24pm
Find all posts by this user Quote this message in a reply
TudorTofan
 

Posts: 12
Joined: Nov 2013
Location: Romania
Post: #183
RE: Evoque Romania

Fosta proprietara a dat masina inapoi din cauza ca nu o mai putea plati.Laughing Din cate am inteles de la baietii de la recuperari, era o mademoisella cu masina primita cadou. Foarte posibil sa se fi certat cu amantu si sa i se fi taiat finantarea Laughing Oricum, spre deosebire de alte cazuri de recuperate, masina a fost in stare exceptionala. Lipsesc de pe ea doar manualul si covorasul de la scaunul soferului (asta ma oftica rau deoarece sunt covorase din acelea care la reprezentanta sunt vreo 250 de euro). Sper sa gasesc sa imi pot face pe comanda unul neoriginal, sa il pun la primavara.
Eu intai m'am tiganit pentru 1000 de euro la pretul net cu unii de la Tg Mures pentru un company car (dynamic 190cp) si nu au vrut sa mai lase de niciun fel si printr'o intamplare am ajuns la masina achizitionata. Si ca sa vezi surpriza! Dupa o luna, scazusera 1500 de euro la pretul net, masina fiind si acum la vanzare. Asa se fac afacerile in RO Very Happy
Tu ai luat masina noua pe comanda? Am vazut ca pe autovit au aparut recent cateva modele interesante de Evoque, inclusiv una cu echipare Dynamic Plus (offf... Scaunele acelea Shocked )
In Constanta, de 1 mai ajung. Si atunci nu stiu cu care vin, cu Evo sau cu kartul Laughing
21-01-2014 02:35pm
Find all posts by this user Quote this message in a reply
Green
 

Posts: 22
Joined: Dec 2012
Location: Romania
Post: #184
RE: Evoque Romania

Domnisoara, fosta proprietara, probabil tinea atat de mult la masina incat a tinut amintire covorasul de la sofer! Macar atat Laughing ! Sau strange covorase de la masinile folosite precum tineau indienii la brau scalpurile dusmanilor casapiti Laughing...
Ma bucur ca ti-a predat bijuteria in stare foarte buna Smile ! Si amantul ala al ei, ce inima cruda a putut avea Laughing...
Interiorul ce culoare are?
In prima faza am incercat si eu sa gasesc ceva SH, dar astia de la reprezentante cereau niste preturi ca aproape de noi la Evoque-urile lor folosite ( ma bucur ca le-ai dat flit alora hrapareti de la Tg. Mures Smile ), iar pe Autovit era sa intru intr-o chestie complicata cu o masina re-revanduta, cu o proprietara obscura si acte in ceata, m-am lasat pagubas una peste alta...
Mai casc si acum gura pe Autovit de curiozitate sa vad ce mai vinde lumea, am vazut ca sunt constant vreo 20 de Evoque-uri la bataie pe-acolo...
Apropo de covorase, i-am inlocuit cele de originale de vara ( dintr-o chestie probabil textila) cu unele de iarna, de cauciuc. M-a pus naiba sa intreb intai la reprezentanta cat costa, si cand am auzit 800 de lei m-a luat ameteala Laughing, ce naiba, sunt din matase Laughing ?!? Am gasit pana la urma la 120 de lei undeva pe net niste chestii asemanatoare de cauciuc...
Am acum o nebunie ( deh, fiecare cu damblaua sa), sa-i pun praguri iluminate, ca Pure n-are asa ceva. Deocamdata incerc sa-mi dau seama daca pot executa lucrarea asta singur...
Daca vii de 1 mai la mare, hai cu Evoque-ul, sa facem o miniintalnire forumistica ca la carte Laughing !
Poate mai apare vreun alt coleg, citind ce scriem noi aici....de ce nu Smile ?
Toate bune....
22-01-2014 07:01pm
Find all posts by this user Quote this message in a reply
Green
 

Posts: 22
Joined: Dec 2012
Location: Romania
Post: #185
RE: Evoque Romania

Prima zapada de care-a dat masina, prima dezamagire! Crunta Sad ...
In "uriasul" strat de zapada ce se vede-n poza, zapada in care parcasera anterior si alte masini, a parcat si sotia dimineata Evoque-ul. A fost mult pana a ajuns cu toate cele 4 roti in zapada, ca nici ca s-a mai miscat din loc, toate tentativele de a misca-o s-au sfarsit tragic...
Binenteles, s-a apelat la mult-laudatul Terrain Response pe "zapada" sau "santuri", dar se pare ca se puteau selecta toate optiunile programului odata, ca degeaba, masina a mai iesit doar dupa ce zapada a fost inlaturata cu lopata de sub roti...
Mda, multa reclama si eficienta in teren inexistenta...
Ati mai patit asa ceva dragi colegi?


Attached File(s) Thumbnail(s)
   
28-01-2014 07:07pm
Find all posts by this user Quote this message in a reply
TudorTofan
 

Posts: 12
Joined: Nov 2013
Location: Romania
Post: #186
RE: Evoque Romania

Salut!
Pe mine m'a prins zapada la Bucuresti cu Scirocco. Stiu, tragic! Very Happy Totusi, din ce zice tatal meu, Evoque'ul nostru se comporta foarte bine pe zapada. Vezi ca de vina pentru patania ta pot fi si cauciucurile. Vad in poza ca ai inca jantele originale pe masina. Ai pus cauciucuri de iarna pe jantele alea, sau ai cauciurile allweather?
29-01-2014 09:59am
Find all posts by this user Quote this message in a reply
alfa 147
 

Posts: 55
Joined: Nov 2011
Location: Bucharest/Buzau
Post: #187
Re: Evoque Romania

Am mers eu iarna trecuta cu evoque-ul parintilor fara probleme,prin zapada mare, s-a comportat exemplar, cu niste cauciuri pe 20 pirelli, n-am avut probleme.
By the way, masina face in curand doi ani( in aprilie), absolut nicio problema sau defectiune, am schimbat doar consumabilele (ulei, filtre).

Fuji White 5 doors PRESTIGE TD4 automatic transmission, 20 inch alloy sport&style 6, Tan/Ivory/Espresso interior, pack DYNAMIC&PRESTIGE Tech with Rear Cam, privacy glass, order date 24.11.2011, delivery date 24.04.2012
29-01-2014 10:20am
Find all posts by this user Quote this message in a reply
Green
 

Posts: 22
Joined: Dec 2012
Location: Romania
Post: #188
RE: Evoque Romania

Multumesc de opinii fratilor ! Da, asa este, masina este incaltata cu cauciucurile originale, all-season.
Inscriptionate M+S, fulg de nea, dar sa fie atat de proaste-n zapada? Penibila intamplare...
Voi aveti gumele de iarna, ati renuntat la all-season?
Ma bucur cand citesc ca nu aveti probleme, imi creste increderea in fiabilitatea masinii Smile ...
Alfa, dupa 2 ani, ce-ti place si ce nu la masina asta? Ce ai schimba la ea? Ce optionale i-ai mai pune, retroactiv si ipotetic ?
Toate bune...
30-01-2014 12:02am
Find all posts by this user Quote this message in a reply
alfa 147
 

Posts: 55
Joined: Nov 2011
Location: Bucharest/Buzau
Post: #189
Re: Evoque Romania

Optionale nu prea am ce sa pun, e varianta prestige, nu am luat dynamic pentru ca nu ofereau tapiteria de piele maro la interior, iar varianta mai "cuminte" la exterior mi s-a parut o alegere mai inteleapta pentru 2 persoane de peste 60 de ani (parintii mei).
In rest, am pus putine optionale, jante de 20 (venea cu 19), cutie automata si cam atat. Masina are tot ce iti poti dori, tehnica garla. Si acum sunt foarte multumiti de alegerea facuta.

Fuji White 5 doors PRESTIGE TD4 automatic transmission, 20 inch alloy sport&style 6, Tan/Ivory/Espresso interior, pack DYNAMIC&PRESTIGE Tech with Rear Cam, privacy glass, order date 24.11.2011, delivery date 24.04.2012
30-01-2014 12:39am
Find all posts by this user Quote this message in a reply
TudorTofan
 

Posts: 12
Joined: Nov 2013
Location: Romania
Post: #190
RE: Evoque Romania

Green, cauciucurile alea all-season sunt un mare compromis. Nu sunt bune nici vara, in sensul ca nu ofera o aderenta la fel de buna ca cele de vara, si nici iarna, dovada patania ta. Eu de cand am cumparat masina am luat si un set de jante borbet pe 17 + cauciucuri Hankook de iarna si nu am avut niciun fel de problema pana acum. Sper sa reusesc sa vand si cauciucurile all season, sa imi pot lua ceva performant de vara.
10-02-2014 10:33am
Find all posts by this user Quote this message in a reply
Post Reply 


Forum Jump:


User(s) browsing this thread: 1 Guest(s)
babyRR is an independent web site and not affiliated with Land Rover