Post Reply 
 
Thread Rating:
  • 1 Votes - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Evoque Romania
BigBadSheep
 

Posts: 3
Joined: Jan 2013
Location: Turin
Post: #171
RE: Evoque Romania

(24-01-2013 08:10pm)Green Wrote:  Salut, si mult noroc in cautare si achizitie! Si eu sunt cam in aceeasi situatie, dar am inceput sa ma uit mai atent pe la second-hand. Nici acolo nu-s deloc ieftine, dar m-am gandit ca decat noua si nu prea echipata, mai bine un SH cu un kilometraj decent si echipare bogata!
Doamne ajuta sa te vad cat mai repede prezentand aici masina Smile ....
Mulţumesc la fel. Din păcate eu nu gândesc la fel. Nu mă pricep prea mult la găsirea defectelor la maşini second hand iar o întrebare care mă va chinui mereu este: de ce o vinde? Mai ales în cazul la RR Evoque. Şi în plus nu suntem chiar atât de dependenţi de opţionale - trebuie să recunoaştem că multe dintre ele sunt... de fapt, inutile şi puţin utilizate. Îmi vine în minte plafonul panoramic. Da, e frumos. Dar dacă i se pune pata unui vandal să îţi facă un rău, de-acolo ar începe. Şi cu toate poliţele de asigurare, tot îţi vine un rău la inimă. Şi-apoi multe accesorii se pot instala în after market.
Acum, la sfârşitul lunii, am vreo 3 vizionări programate, să vedem care şi cum este. Să sperăm în bine. Baftă şi ţie şi să ne vedem la "lăudare"!
24-01-2013 08:51pm
Find all posts by this user Quote this message in a reply
Green
 

Posts: 22
Joined: Dec 2012
Location: Romania
Post: #172
RE: Evoque Romania

O promotie interesanta in Romania Smile ! Fratilor, cum va mai merg masinile, nu mai scrieti nimic? Chiar nu va mai dati jos din ele Smile)) ?
http://www.landrover.ro/files/docs/promo...que%20.pdf
20-03-2013 11:12am
Find all posts by this user Quote this message in a reply
dadu
 

Posts: 1
Joined: Mar 2013
Location: .ro
Post: #173
RE: Evoque Romania

Nu ne mai povesteste niciunul dintre posesorii romani, nimic despre masinile lor?
17-04-2013 06:35pm
Find all posts by this user Quote this message in a reply
aditza_77
 

Posts: 2
Joined: Apr 2013
Location: România
Post: #174
RE: Evoque Romania

Salut, de 3 zile sunt proaspatul posesor al unui RR Evoque TD4 Pure manual + alte cateva dotari(jante 19, xenon, scaune incalzite). Am ales manuala dupa un mic drive test cu automata, care mie personal nu prea mi-a placut, iar pentru motorul de 190 cp mi s-a parut cam mare diferenta de aprox 3000 euro. Super tare masina, eu mai am un Volvo XC 60 D5 de 185 cp, dar sincer va spun ca RRE de 150 cp mi se pare mai cu nerv decat suedeza, iar stabilitatea este formidabila - efectiv parca conduci o compacta. Am facut o mica iesire pe autostrada sa vad ce poate masina si se misca excelent pana la 150-160 km/h. Acum si o mica buba......la doar cateva ore dupa ce am ridicat-o mi s-a aprins in bord mesajul Bonnet Open desi capota era inchisa. Marea problema e ca nu ma mai lasa sa inchid masina, asa ca am mers la service imediat unde s-a constat defectiunea unui senzor al capotei. S-a reparat(sper ca a fost schimbat) dupa circa 40 de minute......oricum neplacut sa ti se intample treaba asta mai ales daca esti plecat din oras pentru ca , repet, nu poti inchide masina!!! In rest totul Ok. Numai bine tuturor!
28-04-2013 07:38pm
Find all posts by this user Quote this message in a reply
Green
 

Posts: 22
Joined: Dec 2012
Location: Romania
Post: #175
RE: Evoque Romania

Aditza, s-o conduci si stapanasti sanatos, felicitari, este o bijuterie!!! Ce culoare este, este Pure sau Pure Tech ?!? S-ar parea ca ai mai adaugat la echipare pachetele P4 si P5....
Omule, asa se intampla cu senzorii astia la masini daca nu pui poze aici pe forum sa ne clatim si noi ochii Wink Smile)) !!!
Glumeam, sper ca asta cu senzorul capotei sa fie SINGURA patanie negativa cu Evoque-ul!
La service ce-au zis, s-a mai intamplat si la alte masini?
Vizibilitatea in spate cum ti se pare? La parcari ma gandesc...
Asteptam cu nerabdare amanunte, milioane de km. fara probleme pe soselele patriei.... si Sarbatori Fericite...
30-04-2013 11:20pm
Find all posts by this user Quote this message in a reply
aditza_77
 

Posts: 2
Joined: Apr 2013
Location: România
Post: #176
RE: Evoque Romania

Multumesc mult, este un pure black santorini cu cateva dotari in plus.......vizibilitatea spate asa si asa, noroc cu senzorii la parcari.....la service au zis ca au mai intalnit o masina cu aceasi problema, in schimb am cautat pe net problema Bonnet Open si am gasit multe cazuri si la Discovery si la Range Sport, deci probabil ca e o buba comuna a grupului. Dupa 800 km combinat consumul nu scade sub 9,4-9,5 un picutz cam mult as zice eu pentru 2.2 cutie manuala....sa vedem poate in timp mai coboara. Sarbatori fericite tuturor!
02-05-2013 12:00pm
Find all posts by this user Quote this message in a reply
Bmd1986
 

Posts: 1
Joined: Jun 2013
Location: Romania
Post: #177
RE: Evoque Romania

Salut.
As dori sa imi achizitionez si eu un evoque si as avea urmatoarea intrebare:
Cum se comporta cutia manuala pe motorul de 150 cp?
Masina am gasit-o in germania dar stau pe ganduri deoarece are cutie manuala nu automata!
As aprecia putin ajutor/sfaturi.
Multumesc
20-06-2013 03:26pm
Find all posts by this user Quote this message in a reply
Green
 

Posts: 22
Joined: Dec 2012
Location: Romania
Post: #178
RE: Evoque Romania

Fratilor, am o nelamurire........masina are in standard alarma?!? N-am vazut-o la optionale, ce-i drept nici la dotari standard......si m-am gandit sa va intreb sa va intreb si pe voi cum sta treaba.....
30-06-2013 12:54am
Find all posts by this user Quote this message in a reply
TudorTofan
 

Posts: 12
Joined: Nov 2013
Location: Romania
Post: #179
RE: Evoque Romania

Salut!

De vreo cateva zile sunt un proaspat posesor de Evoque Firenze Red, echipare Prestige cu piele Tan. Tot ce pot sa spun este: SUPERB!
Vad ca nu prea s-a mai scris pe-aici de ceva timp. Daca mai urmareste cineva topicul, as fi bucuros sa impartasim impresii

Tudor
20-11-2013 03:02pm
Find all posts by this user Quote this message in a reply
Green
 

Posts: 22
Joined: Dec 2012
Location: Romania
Post: #180
RE: Evoque Romania

Felicitari Tudore Smile, s-o conduci sanatos milioane de km. !!!! Ma bucur ca a mai animat cineva atmosfera p-aici, colegii nu se mai dai jos din masini ca sa mai scrie vreo impresie Laughing!
La bijuterie, ai cutie auto sau manuala?
Sunt si eu de cateva luni fericit posesor de RRE, asta dupa un an de cautari, teste, intrebari, nopti nedormite Laughing....
Un Pure Tech + ceva dotari optionale, cutie auto, binenteles Firenze Red Smile ! Eh, aici la culoare a fost alegerea sotiei Wink ...
De bine se pot spune foarte multe, nu are rost sa insir calitatile, ma apuc sa enumar ce chiar nu-mi place:
-cand te infigi in acceleratie are o secunda de gandire pana o ia din loc! O fi de la turbolag sau e cutia auto cu convertizor de cuplu mai lenta, inca nu-mi dau seama !!!
-pe viraje la viteze mari parca intra-n balans si da o senzatie de nesiguranta! Aici compar cu Golful 5, ce are garda mai mica la sol si-mi pare lipit de sosea, dar garda la sol e altfel la Evoque si legile fizicii nu pot fi schimbate...
Am patit-o pe autostrada depasind un TIR...in timpul depasirii pe banda 3 ( si drumul fiind usor in viraj) mi se parea ca-s prea aproape de parapetul ala ce marcheaza mijlocul soselei (probabil aveam in creier efectul de "tunel" ), am tras nitel de volan spre banda 2, masina s-a dus spre TIR-ul ce-l depaseam intrand in balans, am tras iar de volan sa contrez miscarea, masina si-a amplificat balansul asta de-am zis ca-i barca pe valuri, dar pana la urma s-a linistit! O fi intrat si electronica in actiune, n-o fi intrat, habar n-am, ca eram lac de sudoare dupa asa experienta urata! Au fost cateva secunde ce-au parut secole Sad...
Am impresia ca TIR-ul vazand ca am probleme a franat si mi-a lasat loc sa ma desfasor, in fine, bine ca n-a fost mai rau...
-alte mici amanunte, gen cotiera fixa, lipsa manere deasupra usilor...
Imi pare rau ca nu se organizeaza intalniri intre forumistii d-aici, ca la VW forum de exemplu, e o placere sa impartasesti experiente despre minunatia asta de masina! Mai afli una-alta si de la ceilalti, mai o socializare Very Happy...
Si doara Constanta e plin de RRE...
Toate bune Smile....
19-01-2014 08:53am
Find all posts by this user Quote this message in a reply
Post Reply 


Forum Jump:


User(s) browsing this thread: 1 Guest(s)
babyRR is an independent web site and not affiliated with Land Rover